MySQL Kurmak

MySQL Download sayfası için buraya tıklayın.

İşletim sisteminize göre ve bilgisayarınızın x86/64bit olmasına bağlı olarak aşağıda yer alan yüklemelerden sizin için doğru olanı seçin. Buradaki Binaries program kurulumunu içerir. ZIP Archive olanlar ise kurulumunu kendiniz yapmanız gereken sıkıştırılmış program dosyalarıdır. Eğer bilginiz yoksa Windows Binaries'in bilgisayarınıza uygun olanını yüklemeniz tavsiye edilir.

Eğer fazla bir bilginiz yoksa, kurulum sonrasında karşınıza çıkacak ayarlar bölümünde sürekli devam ederek Kullanıcı Adı ve Şifre belirtmenizi istediği yere kadar gidin. Burada yazacağınız kullanıcı adı ve şifre, veritabanına bağlanmanız için gerekli anahtardır. Ayrıca MySQL'in windows servislerine eklendiğinden de emin olun. Böylelikle bilgisayar her açıldığında otomatik MySQL sunucusu da açılacaktır.

Yüklenen Program Neleri İçeriyor?

Öncelikle MySQL sunucusu (Server), verileri saklayan ve işleyen program. MySQL İstemcisi (Client) yardımıyla da sorguları gerçekleştirdiğimiz alanla karşılaşıyoruz. Ayrıca çeşitli kütükler (Library) yardımıyla .NET Framework, C/C++ gibi programlama dilleri yoluyla veritabanına bağlanabileceğimiz ek dosyalarla karşılaşıyoruz.

MySQL sorgularını gerçekleştirirken gelen paketle birlikte MySQL Command Line Client dışında MySQL Front, Navcat gibi programlardan ve web sunucularında yer alan phpMyAdmin gibi eklentilerden de yardım alabiliriz. Bunlar da bir nevi client görevi görecektir.